Ing. Rastislav Bobček PhD. Product feed, a.s. Dunajská Streda

Bactériosol: Najčasjtejšie otázky z praxe 1

Kúpil som Bacteriosol na oživenie pôdy na záhrade, ťažko zohnať maštaľný hnoj a s umelým hnojivom nechcem preháňať. Bol by som zvedavý, či je to možné a efektívne aj teraz aplikovať, alebo radšej mám s tým počkať na jeseň?

Môžete aplikovať aj v lete, pokiaľ viete zabezpečiť vlahu. Granule Bactériosolu potrebujú minimálne rannú rosu. 

Ak to robím na jeseň, mám to ešte pred rýľovaním, alebo až, po aplikovať?

Ak zvyknete rýľovať tak sa granule aplikujú až po rýľovaní, lebo musia byť aspoň 2 týždne na vzduchu a slnku (alebo nie hlbšie ako 4 cm pod povrchovou úpravou). Pozor na jeseň by to malo byť ešte pred mrazmi (nemala by byť priemerná teplota pôdy dňa a noci nižšia ako 8°C)

Ak to rozsypem na jeseň, mám to na jar zopakovať? Ak áno, v akom množstve? 

Ak to rozsypete na jeseň a vyššiu dávku aspoň 2 kg na ár tak môžete na jar zopakovať o 0,5 až 1 kg menej (len z dôvodu ekonomického až 3. a 4.-tá dávka sa znižuje). Môžete hnojivo aplikovať aj raz ročne. Dôležité je aby sa ročne na pôdu dostalo 2 až 3 kg na ár. Dôležité je aby aplikácie medzi sebou mali odstup aspoň 4 až 5 mesiacov.

Ak to používam počas vegetácie, má vplyv na úrodu? Myslím s tím na to, či je tam čakacia doba na zber, zvýšený obsah nitrátov alebo niečo podobné? 

Ak Bactériosol používate počas vegetácie tak to má vždy vplyv na posilnenie koreňovej sústavy (lebo granule obsahujú aj rizosférne mikroorganizmy), takže korene budú aj pred dozrievaním plodov viac čerpať minerálie z pôdy a budú chutnejšie. Rizosférne mikroorganizmy pomôžu rastline v rovnováhe čerpať z pôdy nielen dusík ale aj ostatné dôležité prvky ako fosfor, draslík, horčík, vápnik a 30 až 40 ďalších mikro-prvkov.  

Ako rýchlo začína účinkovať, t.j. kedy môžu zužitkovať rastliny z ovzdušia zachytené – vytvorené minerálie?

Bactériosol začína účinkovať najskôr o 2 týždne v pôde (preto sa nesmie po aplikácií granúl na povrch pôdy ani striekať ani aplikovať chemické hnojivá pred aj po) a potom už začína čerpať so vzduchu dusík a uhlík a hlavne v pôde sprístupní fosfor, draslík, horčík , vápnik a ďalšie prvky nedostupné pre rastliny. Na dosiahnutie maximálneho čerpania uhlíka a dusíka zo vzduchu dokáže pôda s Bactériosolom až po 3. až 4. aplikácií (to je 50 kg uhlíka na ár a 2,5 dusíka na ár)

Môžem to aplikovať aj na rastliny v kvetináčoch? Myslím tu napríklad na oleander vo veľkých črepníkoch. 

Áno môžete, ale len pár granuliek 4 až 8 (podľa veľkosti kvetináča). Ak by ste pridali viac tak sa im nič nestane, ale môžete pozorovať biele plesňové povlaky , lebo Bactériosol obsahuje aj mikrohuby. Tieto mikrohuby sú pre pôdu prospešné (tzv. probiotické podobne ako môžete poznať na syroch typu hermelín…). 

Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku, napíšte nám na info@urodnapoda.sk 

Pridajte Komentár

Scroll to Top